הוצאתו להורג של השיח' השיעי פארס אלנימר שבוצעה הלילה בסעודיה לא היתה צפויה. אפשר לומר שבוצעה בניגוד לתחזיות ולהערכות וזאת בשל ההבנה כי הוצאתו להורג תביא למהומות בקרב ריכוזי שיעים…

wpid-img_20160102_154906.jpg

הוצאתו להורג של השיח' השיעי פארס אלנימר שבוצעה הלילה בסעודיה לא היתה צפויה. אפשר לומר שבוצעה בניגוד לתחזיות ולהערכות וזאת בשל ההבנה כי הוצאתו להורג תביא למהומות בקרב ריכוזי שיעים בסעודיה ומחוצה לה ואף תגרור תגובה מצד אירן. הוכחה להבנה זו, ניתן היה לראות בעובדה שסעודיה פינתה את תחנות המשטרה באזור אלקטיף, מקום מושבו של השיח' נימר טרם מעצרו, והזרמת כוחות צבא בהיקף חריג לאזור. אז מה עמד מאחורי  יישום גזר הדין? למה הסעודים היו צריכים את כאב הראש הזה עכשיו?
את התשובה ניתן לסכם בשתי מילים:  "זהראן עלוש". במזרח התיכון כל אירוע קשור לקודמו. הסעודים התקשו לקבל את הידיעה על חיסולו של בן חסותם, מפקד ארגון המורדים ג'יש אלאסלאם, זהראן עלוש, שנהרג בהפצצה של מטוסי קרב רוסים על בניין בו שהה. הסעודים השקיעו בעלוש ובארגונו כספים רבים, קיבלו תוצאות וקיוו לעוד. הם בנו על עלוש, שהיה מנהיג מוכשר וכרזימטי, שימשיך להכוץ בברית הסורית – אירנית ויקדם את האינטרסים הסעודים בתוך סוריה. חיסולו היה מכה קשה עבורם והם מיהרו להחזיר לאירנים, בדיוק במקום שכואב להם. נמתין לסיבוב הבא ולתגובתם של האירנים להוצאה מלהורג. והיא תבוא.
חשוב לציין כי ההוצאה להורג מסעירה את העולם הערבי ומזינה בדלק נוסף את המאבק בין הציר הסוני לשיעי בימים אלו. כל כותרות אמצעי התקשורת בעולם הערבי עוסקות בכך, בהשלכות העניין ובתגובות המחנות השונים להוצאה להורג.

פורסם בשעה 16:03

השאר תגובה